Ieklausoties šodienas vadītājos, dzirdu viņu galvenās raizes: par daudz darba, par maz laika. Šādi vadītāji daudz strādā un viņiem nav laika refleksijai. Patiesību sakot, maz vadītāju pavada laiku tiešām efektīvi. Un lai gan vadītājiem šķiet, ka viņi pievēršas nozīmīgiem jautājumiem, patiesībā viņi tikai griežas vāveres ritenī.
Harvard Business Review pētījums atklāj diezgan nepatīkamu ainu. 90% vadītāju izšķiež laiku veicot dažādas aktivitātes, kas nesniedz vērtību ne komandai, ne uzņēmumam. Citiem vārdiem, vien 10% vadītāju darbā mērķtiecīgi nododas jēgpilnām aktivitātēm, paredzot laiku arī pašanalīzei.
Pētījumi liecina, ka efektīvi vadītāji, rod līdzsvaru starp šīm divām īpašībām: fokusu un enerģiju. Uztveriet fokusu kā koncentrētu uzmanību – spēju koncentrēties uz mērķi un ieraudzīt uzdevumus to sasniegšanai. Par enerģiju domājiet kā sparu, kas pildīts ar spēcīgu personīgu apņemšanos.
Ja vadītājam piemīt tikai viena no šīm īpašībām: viņš vai nu ļoti labi zina, kas ir jādara, bet pašam trūkst spēka paveikt darbus, kas var rezultēties ar izdegšanu, vai nu strādā tiešām enerģiski, nepamanot, ka nekas lietderīgs īsti nav paveikts, kas sliktākajā gadījumā noved pie neveiksmēm.
Risinājums līdzsvara rašanai ir atrast laiku sev. Tas nozīmē: izveidot paradumu ieplānot atjaunošanos – laiks sev kā vadītājam 2x nedēļā pa 30 minūtēm līdz 1 stundai. Kamēr tas nav izdarīts, vadītāja smadzenes jūk prātā. Vai kā teica filmā “The Best Exotic Marigold Hotel” – vāvere mirusi, bet ritenis vēl griežas.
Kad nav laika un līdzsvara starp personīgo dzīvi un darbu, ir vērtīgi uzdot jautājumu, ko man nozīmē līdzsvars? Ko es darītu ar papildus 2 stundām laika? Vai es pavadītu vairāk laika strādājot vai pavadītu laiku ar ģimeni, draugiem, aktīvajai atpūtai? Atklātas atbildes sev ir pirmais solis ceļā uz risinājumu.